2010. február 7., vasárnap

Hópehely

Mivel a tavasz még nem közelít túl feltűnően, egy kis leírás a csodálatos hókristályról.

A hópelyhek nem mások, mint vízkristályok. A felhőkben alakulnak ki hatszögletű jégkristályokban, és a különböző környezeti viszonyoktól (hőmérséklet, páratartalom, légmozgás stb.) függően vesznek fel különböző alakot. Előbb kinő a hat kis ág, majd onnan a milliónyi forma. Az alkotóelemeket hat típusba lehet sorolni: tűk, oszlopok, lemezek, lemezekkel fedett oszlopok, nyúlványok és csillagok. Ezek variálódnak legfeljebb sejtett rend alapján, ám egy közös vonása van minden hópehelynek: az átlói hatvanfokos szöget zárnak be, ahogy a mellékágak is ugyancsak hatvanfokos szögben ágaznak el.
A tudósok szerint nincs két egyforma hópehely - legalábbis még soha nem sikerült két egyformát megfigyelni. A születő kristályok még nagyon egyformák, ám már picit más körülmények között is eltérően fejlődnek, s idővel mindegyik egyedi arculatot ölt.
Milyen szimmetriája van a hópehelynek valójában? Először is hatos forgás, mely a hat tükörsík metszésvonalában van, aztán 3-3 tükörsík. A hókristályoknak még egy további tükörsíkja van, mely merőleges a forgástengelyre. Ez a tükörsík azt jelenti, hogy a hópehely teteje és alja nem különböztethető meg egymástól.
Először Kepler foglalkozott részletesen a hókristályokkal. 1611-ben „Di nive sexangula” könyvében ismerteti a hatszöges szimmetriát mutató hókristályokat.
René Descartes XVII. századi filozófus, matematikus szintén a hópelyhek nagy szerelmese volt. Meglehetősen pontos leírást adott például egy 12 oldalú hópehelyről.
A hókristály kutatók sorából kiemelkedik az amerikai Wilson "Snowflake" Bentley (1865-1931), aki élete során körülbelül 5000 hókristály felvételt készített.
A hópelyhek első, rendszerezett kutatását a japán Ukichiro Nakaya végezte. Az atomfizikus végzettségű Nakaya-t 1932-ben Észak Japán Hokkaido városának egyetemére nevezték ki professzornak. Mivel itt atomerőmű nem volt, nem volt lehetőség atomenergetikai kutatásokra, érdeklődése a hókristályok felé fordult. Nakaya legnagyobb érdeme a számos gyönyörű fotó mellett, hogy mesterségesen is sikerült hókristályt előállítania.



http://zona.hu/
www.geographic.hu
sok hókristály kép

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése