2010. február 17., szerda

Egy vidám vers

Nagy kedvencem Weöres Sándor. Egy vidám vers tőle:

Pityu és Pöszi
az óvodakertben mindenfélét sinálnak
ni mijen dicnók
a többi óvodások körülöttük álnak
nézi a Paidagógosz néni
pfuj meekkora dizsnók
űrlapot és hegyes tollat ragad
dühtől hullámozva ír.
Tüzdelt Zülők!
Máskor scináljanak jobb jerekeket.
És felelnek a zülők:
Kedves Paidagágász Néni!
Hun házasodunk hun meg elválunk
különb féle jerekekkel kísérletezünk.

Kisfiúk témáira (1968)




Weöres a wikipedián
weoressandor.lap.hu

2010. február 15., hétfő

Hölgy herlmelinnel

Most zárt be a Szépművészeti Múzeumban a "Botticellitől Tizianoig" c. kiállítás. Az egyik leghíresebb kép a tárlaton Leonardo képe volt. Az ujakropolisz.hu honlapon találtam egy jó leírást a képről.

A harmincéves Leonardo 1482-ben érkezett Lodovico Sforza udvarába, ahol több megrendelést remélt, mint amennyit korábban a szülőhelyéhez közeli Firenzében kapott. Várakozása részben be is igazolódott, hiszen tizenhat éves milánói tartózkodása alatt – bár végtelen kutatásra és alkotásra termett elméjéből sorra kipattanó haditechnikai és mérnöki újításai nem keltettek nagy figyelmet – olyan műveket hozott létre, mint az Utolsó vacsora vagy a két változatban is megfestett Sziklás Madonna. Lodovico herceg egy a családja tekintélyét kifejező hatalmas lovas szobrot is rendelt Leonardótól, amelyet aztán Itália-szerte csodáltak, pedig csak a mintegy hét méter magas agyagváltozata készült el. Az ebben az időszakban megalkotott remekművek közé tartozik az 1486 és 1490 között festett Hölgy hermelinnel című, ugyancsak a herceg megrendelésére készült kép is.

Ezt az olajfestményt szépsége, finomsága, kecses nőalakja miatt gyakran párhuzamba állítják a Mona Lisával, amelyet Leonardo jóval később, 1503-ban Firenzében kezdett el festeni. Míg ez utóbbi esetében nem világos pontosan, kit ábrázol a kép, a milánói alkotásról tudjuk, hogy a herceg kedvesét, Cecilia Galleranit mutatja be. A modell kiváló műveltségű, latinul társalgó, a zenéhez, filozófiához, irodalomhoz értő leány volt, akit a leírások szerint tizenhat éves korában festett le Leonardo, lévén maga is Cecilia egyik barátja.


Egy másik szereplőt is látunk a képen, hiszen a hölgy egy hermelint, vagy inkább vadászmenyétet tart a karjaiban. Számos kutató kiemeli, hogy ennek az állatszimbólumnak több jelentése is van: utal Lodovico hercegre mint az úgynevezett Hermelin Rend tagjára, továbbá összefüggésbe hozható a hermelin görög nevére (galé) hasonlító Gallerani névvel. Ezeken a személyes jelentéseken túl azonban rábukkanhatunk a hermelin nagyon fontos további jelképi szerepére. Leonardo a valódi és képzeletbeli, allegóriaként vagy szimbólumként használható állatalakokat leíró jegyzetfüzetében foglalkozott a hermelinnel is. Itt egy emberi erény, a Mérséklet címszava alá sorolta a kecses állatkára vonatkozó megfigyeléseit: „A hermelin egyszer eszik naponta, és inkább hagyta, hogy a vadászok elfogják, mintsem elmenekült volna a sáros mezőn át, mely bemocskolta volna nemességét.” (Egyik, ma Cambridge-ban őrzött rajzán meg is örökítette ezt a jelenetet.) A hermelin tehát a mérséklet, azaz az önfegyelem, továbbá a tisztaság és belső nemesség egyik szimbólumának számított. Még tágabb értelemben a hermelint és a menyétet az ókor óta összefüggésbe hozták a nővel, a nőiséggel. A görögök óta Európa-szerte úgy tartották, hogy a menyét varázshatalmú nővé, nimfává tud változni. A magyar nyelvben a menyét szó eredetileg többfajta nőnemű élőlényt is jelentett, ebbe a szócsaládba tartozik a meny, menyecske, menyasszony szavunk. Hasonló megfeleléseket a menyét, a nő, illetve nőnemű szavak között több nyelvben, így az olaszban is lehet találni.

A bájos ifjú hölgy tehát egy másik „hölgyet” tart a karjában, és ez még szemléletesebben és egyben rejtélyesebben utal arra, hogy Leonardo – mint más műveiben is – nem egyszerűen egy hétköznapi nőportrét alkotott.

A kép nőalakja szó szerint is „különleges fényben” jelenik meg. A mű egyik szembetűnő hatása a modell újszerű ábrázolása és szokatlan beállítása. Bernardo Bellincioni, a milánói udvari költő szerint Cecilia mintha egy nem látható, harmadik személy felé fordulna, aki a teremben van, vagy éppenséggel most lépett be oda. A lány feje félprofilban látható, és a testtartásával ellentétes irányba mozdul el, ami természetesebb és spontánabb hatást kelt, mint a szokványosan beállított modellek tartása. (Ráadásul a festmény eredeti színei teltebbek és fényesebbek voltak a mostaninál, háttere pedig kék lehetett, amely összhatásában még ragyogóbb megjelenést adott az alaknak.) Leonardo olyan megoldásokat keresett, amelyekkel az addig hagyományosnak mondható festészeti módszerektől eltérően érzelmeket is meg tud jeleníteni. Az érzelmek hű tükrözésére pedig mi sem kifejezőbb az arcnál, a tekintetnél, a kezeknél, és itt a fényforrás felé forduló lány testrészei sokkal hangsúlyosabb szerephez jutnak.

Ám Leonardo nem pusztán érzelmeket akart ábrázolni: a szelíd gesztusok egy érzékeny, ifjú lelket takarnak, ugyanakkor a festmény tisztán képes közvetíteni azt az erőt és karaktert is, amely a finom vonások mögött rejtőzik. A jól ismert leonardói titokzatos mosoly és szuggesztív tekintet egy minden kevélységet nélkülöző nemességet sugároz. Cecilia nem csupán kémlel valamit a külvilágból, sokkal inkább belülről néz, szemlél, az érzékeny ajkak pedig nem is annyira vidámságot tükröznek, hanem egyfajta belső derűt. Ez a csendes derű az időtlenség erejével hat, egy olyan ideális állapotot mutat, amely fölötte van a csapongó érzések uralta, a külső környezet változásaira folyamatosan reagáló emberi érzelemvilágnak.

A törékeny női arc vonásain gazdag lelkivilág sugárzik át. Gondolataiba révedve egyszerre sugall szemérmességet és nyitottságot, természetességet és eleganciát, intellektust és szelídséget, dinamizmust, ugyanakkor nyugalmat is. Ezzel összhangban van a félénk, de természetes hölgymenyét kecses mozdulata, ahogy odasimul gazdájához.

Ez a nőalak tehát több mint nő, sokkal inkább – külön alátámasztva a hermelin jelképi erejével – egy eszményi nő, egy hölgy jelenik meg rajta keresztül. A klasszikus ideál szerint a tisztaság, bölcsesség, mértékletesség és jóság erényeit magában hordozó nő érdemelhette ki a hölgy elnevezést, és ezzel csak az ennek az értékrendnek megfelelő nemesasszonyokat és fiatal lányokat illették. A hölgyi rang vagy titulus sokkal inkább egy lelki minőséget jelölt, mint származást. (Maga a Cecilia név is utalás lehet egy ideálra: a kereszténységben tisztelt Szent Cecilia az ókori múzsák örököseként az égi zene, és így az égi harmónia szimbóluma.

A reneszánsz embereszmény

Úgy is tekinthetünk azonban ennek a filozófiával és művészetekkel foglalkozó leánynak a képére, mint a reneszánsz eszmény megtestesülésére. A reneszánsz emberideál önmagát, mint a természet és teremtés részét, az ókori klasszikus felosztás szerint test, lélek és szellem hármasságában látta. Egy olyan összetett lényként tekintett magára, akiben egy a hétköznapi életfenntartással foglalkozó, anyagias, állati, egy az alacsonyabb rendű késztetéseit uralni képes, értelmes emberi és egy múlhatatlan, tiszta isteni rész lakik. Itt is felfedezhetjük ezt az egységet: megjelenik a megszelídített, gazdája által uralt állat (ahogy fentebb láttuk, Leonardo karakterológiája szerint a „mérséklet” jelképe), a finom érzelmeket és gondolatokat tápláló hölgy, az ember, s végül egy harmadik, akire a hölgy tekint, aki nem látható, de fényt sugároz.

Akár úgy is nézhetjük a festményt, hogy Leonardo megjeleníti Ceciliában – nem személyében, hanem általában véve mint ideálban – a holdtermészetet, amelyet a lélekkel rokonítanak. A kép egyik értelmezése szerint a leány szerelmére, a hercegre tekint, de – ahogy az eddigiekből is kitűnt – nem Leonardo lenne az alkotó, ha nem vezetné a szemlélőt tovább, mélyebb, szimbolikusabb szintre. Úgy is értelmezhetjük tehát, hogy miként a Hold visszatükrözi a Nap fényét, a hölgy szépséges arcán a kép láthatatlan, „harmadik szereplőjének” fénye sugárzik, ahogy az emberi lélek is akkor szép, amikor a számára felismerhető legtisztább, legnemesebb felé fordul.

Kimutatták, hogy Leonardo negyven rétegben vitt fel festékpontocskákat Mona Lisa szája és szeme köré, hogy a lehető legfinomabb szépséget teremthesse meg. Festményei értelmezésénél is sok-sok réteget lehetne lefejteni, mert annyira összetett, nem a pillanatnak szóló, amit alkotott. Cecilia képmásán, ahogy későbbi művein, mint például Mona Lisa vagy Keresztelő Szent János képén, is fellelhető Leonardónak az a törekvése, hogy az egyéni szintjén túlmutatva szóljon az emberről, és a világ egy kiragadott részletében a lehető legtöbbet elmondja a teljességről. Alakjainak tekintete, mosolya (vagy akár se férfi, se női jellege, vagyis a nemek fölé helyezése), a megjelenítéshez kapcsolható többrétegű jelképiség minden didaktikusság vagy elvontság nélkül tanít az emberről és helyéről a világban.

(Gyöngyösi Csilla, Takács Mária)

A cikk az eredeti oldalon
Leonardoról
A hermelinről
A hermelin a heraldikában
A hermelines fotó eredeti helye

2010. február 12., péntek

Japán extrém divat

Az Intrnational Herald Tribune- ban olvastam ezt a cikket a japán lányok egy új divathóbortjáról. Igazán "beteg" dolog, úgyhogy lefordítottam.

Az Élő baba kultusza Tókióban.

Nyugaton már régóta áll az a kissé degradáló nézet, hogy a japán nők túl babaszerűek és alázatosak. A japán média közel tíz éve buzdítja a nőket, hogy küzdjenek ez ellen a kép ellen, keményedjenek meg és foglalják el az őket megillető helyet.
Az elmúlt évben azonban ez a kampány süket fülekre talált azok közt a fiatal nők közt, akik arra törekednek, hogy úgy nézzenek ki mint a babák.
Ők két eltérő stílusra oszlanak: az egyre népszerűbb Mori vagy erdei és az Ageha vagy fecskefarkú lepke stílusra. Az erdei lányok pamut ruhadarabokat, vékony pamutharisnyát, csizmát vagy bakancsot, szerény sminket viselnek, nagy vászon táskát hordanak. A szándékuk az hogy egy kézzel kézzel készített romantikus babára hasonlítsanak egy Black Forest készletből.
Az erdei lányok feltűnés nélküli debütálása a tókiói popkultúra színpadán volt tavaly tavasszal. Eleinte nehéz volt őket megkülönböztetni a hasonlóan öltözött öko lányoktól, de ahogy teltek a hónapok egyre világosabbá vált a különbség. Az erdei lányok nem akarnak feltűnőek lenni, a szexualitást teljesen el akarják törölni, mialatt az öko lányok sportos, természetes stílusúak egészséges adag érzékiséggel.
Midori Yokokava, az új jelenség kiszolgálására októberben létrejött Forest Girl magazin főszerkesztője azt mondta: "Az erdei lányok elutasítják az erőszak minden formáját. Ők túl törékenyek, vagy csak azok szeretnének lenni."
"Inkább metafizikai szinten szeretnének élni, nem úgy mint egy létező személy."
Az Ageha vagy fecskefarkú lepke lányok 2008 elején tűntek fel és szintén bizalmatlanok voltak a való világgal szemben. A céljuk az, hogy a legeslegjobban hasonlítsanak egy felfújható gumibabára, amit férfiak szoktak a neten vásárolni, csak rikító sminkkel.
Naoko Kamijo 19 éves lány, aki a kozmetikumok, ruhák és a hajdíszek vásárlásának él, azt mondja: " Nem vagyok egy nagy szépség, de imádom ha ki vagyok sminkelve. Meg akarom magam változtatni, hogy ne legyek felismerhető. Ki akar egy egész életen át csak saját maga lenni?"
A szülei először könyörögtek neki, hogy "legyen újra normális", de most már békén hagyják őt Barbi baba álmaival.
"Unalmasnak érzem magam ha nem vagyok kifestve" mondja Nauko. Öt órakor kel minden nap és legalább két órát tölt a műszempilla, póthaj felrakásával és más bonyolult sminkelési technikákkal.
Mint a legtöbb japán nő, a baba imitátorok is megállnak a kozmetikai beavatkozásoknál.
A kozmetikai és szépség újságíró Yuko Ito szerint: "A japán nők meggondolják, hogy kés alá menjenek. Úgy gondolják ez bűn szüleik ellen, ezért választják inkább a sminket és a drámai ruhát. Szintén ez az oka annak, hogy az ebben országban ilyen döbbenetes választékban kaphatók kozmetikumok."
Ito kisasszonynak igaza van. A kozmetikai óriás Kanebo kihozott egy high tech szempillaspirált amitől a szempillák hosszabbra nőnek (ha csak néhány órára is), a Shiseidonak pedig egy olyan terméke van ami elefántcsont fehérre varázsolja a japánok arcbőrét.
"A japán nők nem csupán egy kozmetikai termék iránt érdeklődnek" mondja Ito kisasszony. "Ki kell hangsúlyozniuk kinézetüket, miközben kezeli és fehéríti bőrüket, meghosszabbítja szempilláikat, teltebbnek mutatja ajkaikat, stb."
De a külső nem csak a kozmetikumokon múlik. A ruhák ugyanilyen fontosak.
"Szeretem ha minden mesterségesnek látszik velem kapcsolatban." mondja a 23 éves Miyomi, aki ruháit a Jesus Diamante-ban, egy az Ageha kinézetre specializálódott butikban szereti vásárolni.
Kiyomi azt állítja, hogy soha nem megy el otthonról anélkül, hogy ne viselné rózsabimbóval dekorált papucsát, sárgára festett rokokó loknis haj ne keretezné arcát, és gél betéttel vastagon kitömött melltartó ne emelné ki mellét.
Mindezek miatt Kiyominak nincs barátja, ezert szabad estéit az Ageha barátok körével tölti divat infókat cserélve.
"Szeretnék randevúzni, de ritkán van kapok csak lehetőséget" sóhajtott Miyomi. "Agehának lenni azért szomorú, mert a férfiak a természetesen kinéző lányokat szeretik és mi nem vagyunk azok."
Úgy látszik ez a hátránya, ha valaki babának szeretne látszani, kevés férfi kopogtat az ajtajukon. A Morik és a Agehák kisebbségben maradnak, túl extravagánsak, hogy egy átlagember megértse őket és technikailag sem túl egyszerű így öltözködni. Következtetésképpen ők egy titkos társaság benyomását keltik.
A Jesus Diamante-nél, ahol rózsaszín ágyon csipkés fehérneműk fekszenek, tilos fényképezni, beleértve az extravagánsan kifestett eladókat.
"Ez érthető" mondja Kiyomi " a babák nem szertnek beszélni, még kevésbé megmagyarázni bármit."

(International Herald Tribune 2010. 02. 09. Kaori Shoji)






















Az eredeti cikk
www.jesusdiamante.com
tokyofashion.com

2010. február 7., vasárnap

Hópehely

Mivel a tavasz még nem közelít túl feltűnően, egy kis leírás a csodálatos hókristályról.

A hópelyhek nem mások, mint vízkristályok. A felhőkben alakulnak ki hatszögletű jégkristályokban, és a különböző környezeti viszonyoktól (hőmérséklet, páratartalom, légmozgás stb.) függően vesznek fel különböző alakot. Előbb kinő a hat kis ág, majd onnan a milliónyi forma. Az alkotóelemeket hat típusba lehet sorolni: tűk, oszlopok, lemezek, lemezekkel fedett oszlopok, nyúlványok és csillagok. Ezek variálódnak legfeljebb sejtett rend alapján, ám egy közös vonása van minden hópehelynek: az átlói hatvanfokos szöget zárnak be, ahogy a mellékágak is ugyancsak hatvanfokos szögben ágaznak el.
A tudósok szerint nincs két egyforma hópehely - legalábbis még soha nem sikerült két egyformát megfigyelni. A születő kristályok még nagyon egyformák, ám már picit más körülmények között is eltérően fejlődnek, s idővel mindegyik egyedi arculatot ölt.
Milyen szimmetriája van a hópehelynek valójában? Először is hatos forgás, mely a hat tükörsík metszésvonalában van, aztán 3-3 tükörsík. A hókristályoknak még egy további tükörsíkja van, mely merőleges a forgástengelyre. Ez a tükörsík azt jelenti, hogy a hópehely teteje és alja nem különböztethető meg egymástól.
Először Kepler foglalkozott részletesen a hókristályokkal. 1611-ben „Di nive sexangula” könyvében ismerteti a hatszöges szimmetriát mutató hókristályokat.
René Descartes XVII. századi filozófus, matematikus szintén a hópelyhek nagy szerelmese volt. Meglehetősen pontos leírást adott például egy 12 oldalú hópehelyről.
A hókristály kutatók sorából kiemelkedik az amerikai Wilson "Snowflake" Bentley (1865-1931), aki élete során körülbelül 5000 hókristály felvételt készített.
A hópelyhek első, rendszerezett kutatását a japán Ukichiro Nakaya végezte. Az atomfizikus végzettségű Nakaya-t 1932-ben Észak Japán Hokkaido városának egyetemére nevezték ki professzornak. Mivel itt atomerőmű nem volt, nem volt lehetőség atomenergetikai kutatásokra, érdeklődése a hókristályok felé fordult. Nakaya legnagyobb érdeme a számos gyönyörű fotó mellett, hogy mesterségesen is sikerült hókristályt előállítania.



http://zona.hu/
www.geographic.hu
sok hókristály kép

2010. február 5., péntek

Közeleg a tavasz (remélem)

Két virágos bokor, amik neveit össze szokták keverni.

Aranyvesző -
Forsythia
Tövétől ágas, ívesen lehajló vesszejű cserje. Vesszői okkersárgák, paraszemölcsösek rügyei legfeljebb 1 cm hosszúak, orsó alakúak, csoportosan állnak. Keresztben átellenes állású, tagolatlan vagy a vállánál két kisebb levélkére tagolódó, tojásdad levelei hegyes csúcsúak, lekerekített vállúak, fűrészes szélűek, 4-8 cm hosszúak. Kora tavasszal, lombfakadás előtt nyíló virágai négytagúak, viszonylag hosszú kocsányúak, lecsüngők. Csészelevelei zöldek, keskeny-lándzsásak, lekerekített csúcsúak, 5-8 mm hosszúak. Sziromlevelei élénk sárgák, alsó harmadukban összeforrtak, a pártacimpák hosszúkásak, lekerekített csúcsúak. Termése két kopáccsal nyíló, hegyes csúcsú, kevés magvú tojásdad tok. Talajra fekvő ágai legyökeresedhetnek. Régóta ültetett díszcserje, ültetési helyén a gondozás megszűntével is tartósan megmarad, de nem terjed (kultúrreliktum). A zöldágú aranyfával (F. viridissima Lindl.) alkotott hibridjét, a hibrid aranyfát (F. × intermedia Zabel) gyakrabban ültetik. Ennek vesszői felállók, termete nagyobb, virágai nagyobbak, mély sárgák és rövidebb kocsányúak. Európa egyetlen őshonos aranyfája, az apró virágú albán aranyfa (F. europaea Degen et Bald.) hazánkban csak gyűjteményes kertekben található.

Közönséges aranyeső - Laburnum anagyroides
Az aranyeső 5-7 méter magas, felálló ágú bokor vagy kis fa, keskeny, szabálytalan koronával. Kérge sima, zöldesbarna. Ágai eleinte felállók, később gyakran lehajlanak, szürkészöldek, ezüstös szőrűek. Hármas összetett levelei szórt állásúak, a rövid hajtásokon csomósan helyezkednek el, nyelük 2-7 centiméter, selymesen szőrös. A levélkék elliptikusak vagy fordított tojás alakúak, 15-80 milliméter hosszúak és 15-30 milliméter szélesek, csúcsuk tompa vagy lekerekített, rövid szálkahegyben végződik, felül sötétzöldek, kopaszok, fonákjuk szürkészöld, rásimuló szőrű. Virágai világossárgák, 15-18 milliméter szélesek, 10-20 centiméteres lecsüngő fürtökben fejlődnek. A virágzási ideje április-május között van. Magja nagyon mérgező. Az aranyeső napfényes erdők, sziklás és köves lejtők lakója. A napos helyeket és a száraz, meszes, tápanyagban gazdag vályog- és törmeléktalajokat kedveli. A síkságoktól a hegyvidékekig megtalálható.

www.kiskert.com

2010. február 4., csütörtök

Az indiánok fotósa

Egy erősen kivonatos (és pongyola) fordítás az angol nyelvű wikipediából Curtisről, tőlem


Edwars Sheriff Curtis(1868. február 16.-1952 október 19.) Whitewater közelében, Wisconsin államban született. Apja, Rev. Johnson Asahel miniszter és polgárháborús veterán, anyja Ellen Sheriff.
1874 körül a család Wisconsinból Minnesotába költözött, ahol Curtis megépítettte saját fényképezőgépét. Ekkoriban bolti eladóként dolgozott. 1885-ben 17 évesen fotós gyakornokká vált.
1887-ben Seattle-be költözött családjával ahol vásárolt egy kamerát és Rasmus Rothi partnere lett egy fotó stúdióban. Edward 150 dollárt fizetett a stúdió 50%-os részesedéséért. Körülbelül fél év múlva otthagyta Rothit és Thomas Guptill társa lett. Az új stúdiót "Curtis and Guptill, Photographers and Photoengravers"- nek hívták.
1892-ben feleségül vette Clara Edward J.Phillips-t akitől négy gyereke született.
Curtis 1895-ben fényképezte le a Kickisomloként ismert Princess Angeline-t, egy indián főnök lányát.Ez volt első indián portréja.
1899-ben megismerkedett egy kis tudóscsoporttal akik közül George Bird Grinnell az észkamerikai indiánok szakértője volt. 1900-ban Grinell elhívta Curtist, hogy csatlakozzon az expedícíójához a feketeláb indiánokhoz Montanaba.
1906-ban J.P.Morgan 75000 dollárt kínát Curtis-nek, hogy készítsen egy sorozatot az észak-amerikai indiánokról. 40 ezer felvételt készített több mit 80 törzsről.
A célja nem csak a fényképezés volt, hanem az, hogy minél több dokumentumot gyüjtsön az indiánok életformájáról, mielőtt az teljesen eltűnne. A fényképezés mellett több mint 10 000 viaszhengert is rögzített az indián nyelvekről és zenékről. Lejegyezte a törzsek történelmét, szokásait, viseletét, megírta a törzsi vezetők életrajzát.
1919-ben elvált feleségétől, aki a válás után megkapta az eredeti üvegnegatívok rá eső részét. Edward a lányával Beth-el elment a stúdióba és megsemmisítette a negatívokat, hogy ne kerüljenek azok volt felesége kezébe.
Curtis 1922 körül lányával Beth-el Los Angelesbe költözött és nyitott egy új fotóstúdiót. Hogy pénzhez jusson, elment segédoperatőrnek Cecil B. DeMille mellé a Tízparancsolat c. 1923-as filmbe.

1952 Október 19-én Whittier-ben (Kaliforniában) halt meg szívrohamban.

Arikara lány

Geronimo


Vörös felhő


http://en.wikipedia.org/wiki/Edward_S._Curtis
Edward S. Curtis Collection
http://www.edwardcurtis.com/

2010. február 1., hétfő

1848. márcus 15.

Egy kép a gyűjteményemből(guberáltam vagy bolhapiacon vettem- már nem emlékszem)


"Magyarország legnagyobb nemzeti ünnepe
Százezrek ünnepelték Budapesten 1848. március 15-i forradalom 81. évfordulóját, amelyben a magyar nép az osztrák uralom ellen felkelt.
A képen látható: A legnagyobb magyar költő, Petőfi Sándor szobra előtt ünneplik a forradalmat."



Egyenruhák ebből az időből(http://www.erdemrendek-kituntetesek.hu/tartalom/rendÅ‘rök-zrínyi-sisakban-1930)



Cserkész egyenruha a 30-as évekből-a szobor mellett láthatók(mármint a cserkészek)
(http://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/telepulesek_ertekei/Jaszapati/pages/Jaszapati_kepekben/012_katonasag_cserkeszet.htm)

2010. január 30., szombat

Régi japán fotók

Egy érdekes blog, rengeteg régi japán fotóval téma szerinti és időszaki besorolással:
http://oldphotosjapan.com/en
Ezek a képek az 1890-es években készültek:

Egy kopasz japán orvos betege pulzusát vizsgálja.
Az Edo(1603-1912) és a korai Meiji(1868-1912) korszak alatt a japán orvosok borotválták a fejüket.Az orvos mellett gyógyszeres doboza és a kardja.A kard az orvos társadalmi helyzetét mutatja.Feje azért borotvát, mert a gyógyítást eredetileg a budhista papok végezték.

Stúdió felvétel egy fiatal házaspárról és három gyermekükről "útközben".Csak kevés felvétel készült ily módon, kosárban szállított gyerekről.